Dopad vyšší inflace na naše investice

Dopad vyšší inflace na naše investice. Inflace je téma, které ovlivňuje každého z nás. Zasahuje především naši peněženku a vlévá nejistotu do ekonomiky a společnosti celkově. V posledních letech se inflace v mnoha zemích zvýšila na nejvyšší úrovňě za poslední desetiletí. Způsobily to mnohé faktory, jako pandemie, přetrvávající válka a další navazující problémy v ekomomice včetně narůstajícího zadlužování jednotlivých států. Někteří ekonomové se domnívají, že inflace je jevem pouze dočasným. Jiní varují, že by se mohla stát trvalejším problémem, na který si budeme muset zvykat.

Jaký dopad může mít vyšší inflace pro domácnosti a firmy ?

V době pandemi bylo do ekonomiky „napumpováno“ obrovské množství peněz. Tyto peníze na jednu stranu významně pomohly a stále pomáhají nejenom domácnostem, ale i firmám přežít tíživou ekonomickou a inflační situaci. Na druhou stranu dopomohly k rychlejšímu znehodnocování peněz, tedy méně si za ně nakoupíme. Téměř polovina těchto peněz se již vyčerpala. Počítá se, že do poloviny roku 2024 bude v USA spotřebována i ta zbývající část. Pokud by se vyšší inflace v ekonomice usadila na delší dobu, bude to mít významný negativní dopad na domácnosti i firmy v podobně vyšších nákladů, dražších půjček a úvěru. Americké domácnosti žijí na kreditních kartách, a to se významně podepisuje na jejich kondici, protože úroková sazba se blíží k závratným 20%. Centrální banky nemusí snížit inflaci na požadovanou úroveň tak snadno, a trvat to může klidně i několik let.

Jak působí zvýšená inflace na naše investice ?

Vyšší inflace působí negativně na naše investice tím, že snižuje reálnou hodnotu peněz, což znamená, že naše investice mohou mít v budoucnu nižší kupní sílu. Určitou ochranu nabízí diverzifikace investičního portfolia, tedy rozložít investice do různých tříd investičních aktiv. Například nemovitosti nebo komodity typu zlato a stříbro, se považují za odolné vůči inflaci. Každopádně překvapivým vítězem této inflační doby je prozatím Bitcoin, který si připsal zhodnocení ve výši něco přes 70%. Pokud vás zajímá, jaká bude budoucnost Bitcoinu, tak na toto téma najdete zajímavý článek pod tímto odkazem.

Dopad vyšší inflace na naše investice. Co nám naznačují různá ekonomická data ? Jaký bude další vývoj amerického dolaru ? Jak si stojí Bitcoin v inflační době ? Více dalších pohledů na makro data v porovnání s vývojem různých tříd investičních aktiv si poslechněte ve videu níže (české titulky k dispozici):


Zdroj: DailyDoseCrypto

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *