Finanční gramotnost

Co je to finanční gramotnost ?

Co je to finanční gramotnost ?

Finanční gramotnost je něco, o čem téměř každý z nás určite slyšel, ale stále se ji nevěnuje tolik pozornosti, kterou by si jistě zasloužila. A to především v mladistvém věku každého jedince, navštěvujícího jakoukoli vzdělávací instituci.

Počty lidí v exekuci nijak závratně neklesají a naopak počet lidí ohrožených příjmovou chudobou mírně narostl. Zejména doba zvýšené inflace a stagnující či slábnoucí výkon ekonomiky, nepříspívají ke zlepšení této situace.

Finanční gramotnost můžeme pojmenovat jako dovednost rozumně a kontrolovaně nakládat se svými finančními prostředky, ať už z běžné práce či podnikání. Rozumně volit, kam mé peníze půjdou, zdali do věcí nezbytných neboli nutných či těch zbytných.


Finanční gramotnost má dva klíčové elementy a tím jsou příjem a výdej. Výdej (např. nájem, jídlo, energie, oblečení, ale i věci zbytné jako vstupenky do kina, nákup mobílního telefonu, předplatné Netflixu atd.) by neměl přesáhnout částku příjmu, protože poté se dostáváme na takzvaný „tenký led“, kdy nejsme schopni pokrýt naše výdaje, našimi příjmy. Řešením takové situace může být především „osekání“ zbytných výdajů (např. nedopřejme si fitko, kino, odložíme nákup mobilního telefonu či zrušíme předplatné Netflixu atd.) nebo osekáním těch nezbytných (např. vypnutím spotřebičů ze sítě, když je zrovna nevyužíváme, výměnou svítídel za energeticky úsporné či místo stravování se v restauraci, volit „vařím si sám“ atd.). V krajním případě je řešením také vytvoření dalšího zdroje příjmu jako podnikání nebo další práce, přivýdělku, brigády apod. Abychom se do tohoto bodu, kdy výdej převyšuje příjem nedostali, tak je ideální si vytvořit finanční rezervu pro neočekávané události.

Investice a finanční gramotnost mají k sobě hodně blízko, jelikož investovat bychom měli pouze takovou částku, která negativně nezasáhne náš domácí rozpočet a neohrozí naše nezbytné pravidelné výdaje. Proto investujte pouze takovou sumu peněz, o kterou si můžete dovolit přijít.

Youtube kanály:

Honza Steininger

Trochu lepsi

Otevřenými dveřmi

Frankieho finanční podcast

Weby:

www.finex.cz/zaklady financni gramotnosti

www.portu.cz/co je to financni gramotnost proc je dobre ji budovat a jak na tom vlastne jsme

www.financer.com/financni gramotnost

www.podnikatel.cz/co je to financni gramotnost a jake jsou hlavni chyby

www.ziba.cz/financni gramotnost

www.platy.cz/financni gramotnost pro zacatecniky co nas ve skole nenaucili a meli by

www.financnigramotnost.mfcr.cz ( test finanční gramotnosti )

www.financer.com/jak_vylepsit_svou_financni_gramotnost