Finanční gramotnost

Finanční gramotnost

Co je to finanční gramotnost ?

Finanční gramotnost je něco, o čem téměř každý z nás určite slyšel, ale stále se ji nevěnuje tolika pozornosti, kterou by si jistě zasloužila a to především již v mladistvém věku každého jedince navštěvujícího vzdělávací instituci jménem škola.

Počty lidí v exekuci nijak závratně neklesají a naopak počet lidí ohrožených příjmovou chudobou mírně narůstá. Především doba zvýšené inflace a stagnující či slábnoucí výkon ekonomiky nepříspívají ke zlepšení této situace.

Finanční gramotnost můžeme pojmenovat jako dovednost rozumně a kontrolovaně nakládat se svými finančnímí prostředky, ať už z běžné práce či podnikání. Rozumně volit kam mé peníze půjdou, zdali do věcí nezbytných neboli nutných či těch zbytných.


Fin. gramotnost má dva klíčové elementy a tím jsou příjem a výdej. Výdej (např. nájem, jídlo, energie, oblečení, ale i věci zbytné jako vstupenky do kina, nákup mobílního telefonu, předplatné Netflixu atd.) by neměl přesáhnout částku příjmu, protože poté se dostáváme na takzvaný „tenký led“, kdy nejsme schopni pokrýt naše výdaje (ať už zbytné či nezbytné), našimi příjmy. Řešením takové situace může být především „osekání“ zbytných výdajů (např. nedopřejme si fitko, kino nebo odložíme nákup mobilního telefonu či zrušíme předplatné Netflixu atd.) nebo osekáním těch nezbytných (např. vypnutím spotřebičů ze síte, když je zrovna nevyužíváme, výměnou svítídel za energeticky úsporné či místo stravování se v restauraci, volit „vařím si sám“ atd.). V krajním případě je řešením také vytvoření dalšího zdroje příjmu jako podnikání nebo další práce, přivýdělku, brigády apod. Abychom se do tohoto bodu, kdy výdej převyšuje příjem nedostali, tak je ideální si vytvořit finanční rezervu pro neočekávané události.

Investice a fin. gramotnost mají k sobě hodně blízko, jelikož investovat by jste měli pouze takovou částku, která negativně nezasáhne Váš domácí rozpočet tak, aby nebylo možné platit Vaše pravidelné výdaje. Proto investujte takovou sumu penež, o kterou si můžete dovolit přijít.

Youtube kanály:

Honza Steininger

Trochu lepsi

Otevřenými dveřmi

Weby:

www.finex.cz/zaklady financni gramotnosti

www.portu.cz/co je to financni gramotnost proc je dobre ji budovat a jak na tom vlastne jsme

www.financer.com/financni gramotnost

www.ziba.cz/financni gramotnost

www.platy.cz/financni gramotnost pro zacatecniky co nas ve skole nenaucili a meli by