Kryptoměny


Co jsou to kryptoměny ?

Co jsou to kryptoměny ?

Kryptoměny jsou považovány za digitální aktivum. Dle vyjádření Generálního finančního ředitelství, jde o nehmotnou movitou věc. Obecně lze kryptoměny označit za digitální měny nebo také elektronické peníze. Tyto peníze jsou tvořeny digitálně.

Kryptoměna se opírá o asymetrickou kryptografii, tj. šifrování, pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer sítě a decentralizaci. . Jejím nejstarším a zároveň nejznámějším a nejrozšířenějším zástupcem je Bitcoin. zdroj Wikipedie

Kryptoměny se uchovávají na takzvaných peněženkách, ať už fyzických hardwarových peneženek (značky Trezor nebo Legder) či jiných softwarových peneženek (např. Exodus). Trezor je český produkt a je považován za světovou jedničku v hardwarových peněženkách. Ledger zase podporuje větší množství existujících kryptoměn a NFT (Non-Fungible Token).


Kde a jak se o kryptoměnách vzdělat ?

Předtím, než budete do kryptoměn investovat, je potřeba se o tom alespoň minimálně vzdělat a především posoudit možná rizika z toho plynoucí.

Níže přídáváme odkazy na weby a youtube kanály, kde je možno si o kryptoměnách něco zjistit a současně se tím i vzdělat (Investiční vzdělání).

Zlaté pravidlo – Nejdříve se vzdělej, pak investuj !

Youtube kanály:

Bitcoinovej kanal

Stackuj.cz (Josef Tetek)

Krypto Mates

Zaujalo ma Krypto & FinTech

Jakub Kralovansky (Trader 2.0)

Crypto invest kanal

Golden Pocket

Weby:

www.stackuj.cz

www.jaknakrypto.cz

www.blockchainlegal.cz

www.bitcoinovejkanal.cz

www.kryptomates.cz

www.paralelnipolis.cz

www.bitcoinvkapse.cz

www.kryptomagazin.cz

www.kurzy.cz

www.finex.cz

www.penize.cz

Užitečné krypto portály:

www.coinmarketcap.com

(Databáze všech existujících kryptoměn včetně detailních informací).

www.coin360.com

(Kryptoměnová cenová mapa)

www.cryptoscamy.cz

(Databáze Kryptoměnových podvodů)

www.banterbubbles.com

(Procentuální zhodnocení kryptoměn + filtrace dle odvětví)


Kde kryptoměny nakoupit ?

Kryptoměny je možno nakoupit přes kryptoměnovou burzu neboli směnárnu. Přes banky u nás krypto nekoupíte, tedy ne na přímo. Možnou variantou pro nákup kryptoměny Bitcoin je využití Bitcoinmatu, který je vyráběn a provozován českou společností Bit.plus (dříve Bitstock).

Krypto-burza (příklady známých krypto-burz):

Coinbase

Binance

Kraken

CoinMate

KuCoin

Banky (příklady známých bank):

Přes banku běžně kryptoměny zakoupit nelze, ale existuje možnost specifických otevřených investičních fondů, vázaných na kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum a další (např. Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)). Nebude však vlastnit napřímo konkrétní kryptoměnu, ale pouze cenný papír vázaný na hodnotu dané kryptoměny. Nově došlo ke schválení Bitcoinových ETF v USA, takže u nás v ČR si budete moci zakoupit ETFko na Bitcoin také pravděpdobně již brzy. Čeká se totiž na schválení evropských verzí Bitcoinových ETF, tak aby splňovala legislativu EU. Pak je budou nabízet i některé vybrané banky a obchodníci s cennými papíry.

www.fio.cz

www.jtbank.cz

www.kb.cz

Bitcoinmaty (od společnosti Bit.plus):

www.bit.plus/cs-cz/kde-smenit


Jak kryptoměny uchovávat ?

Držení a uchovávání kryptoměn je odlišné od toho, na co jsme zvyklí u akcií, dluhopisů či jen u pouhého držení peněz na našem bežném nebo spořícím úču. Existují dva způsoby, jak kryptoměny uchovávat a držet (HODL – termín označovaný pro dlouhodobé držení kryptoměn). Způsob první je skrze softwarovou peneženku, ať už v mobilu, tabletu či počítači nebo způsob druhý, BEZPEČNĚJŠÍ a obecně doporučovanější, držení na hardwarové penežence (značek Trezor nebo Legder).

Jak u softwarové, tak i hardwarové peneženky je nejdůležitější takzvaný Seed. Seed se skládá z 12 až 24 slov, bežně označovaných jako Seed phrase nebo Seed recovery phrase. Držitel Seedu se stává majitelem kryptoměny, proto je SEED tím nejdůležitějším prvkem pro bezpečné držení kryptoměny. Seed NIKDY neuchováváme digitálně (v mobilu, počítači, tabletu, ale i na Flashdiscích), nicméně se nedoporučuje rovněž focení či tisk Seedu. Jednoduše tužka a papír, případně speciální kovové destičky pro vyražení či vygravírování Seedu do kovu. Tato kovová destička je odolná vůči ohni a vodě. PAMATUJTE SI, že u jakéhokoli digitálního zařízení připojeného na internet, hrozí zcizení kryptoměny za předpokladu, že útočník získá Váš Seed. Buďte proto VELMI opatrní, jak nakládáte se svým Seedem.

Doporučujeme si projít dokument s názvem: HODL za života i po něm, tento dokument můžeme pokládat za kryptoměnovou bibli, obsahující důležité informacemi pro držitelé kryptoměn. Dokument je ke stažení na webu společnosti Blockchain Legal, advokátní kancelář s. r. o.


Jak kryptoměny danit ?

Tak jako každá investice, tak i kryptoměny musíte danit. Pro kryptoměny neplatí žadná vyjímka, jako je například časový test u držení akcií déle jak 3 roky.

Níže uvedené odkazy se zabývají tématikou danění kryptoměn, nicméně je doporučeno danění konzultovat se svým daňovým poradcem. Zákony a jejich úprávy znění se mohou rok od roku lišit, proto je daňový poradce vždy tou jistou a bezpečnou formou, jak kryptoměny danit.

Zdanění kryptoměn pro rok 2023 – kompletni navod

Kryptomenové daneni

Jak na zdanení kryptomen – kompletni navod

Zdanení kryptomen – kompletni navod pro rok 2021

Zdaneni kryptomen jak na to

Kryptomeny – dane

Jak na dane kdyz investujete do kryptomen


Kryptoměnový slovníček:

www.altlift.cz/velky-slovnik-kryptomen

NFT – Non-Fungible Token je unikátní identifikátor, dokládající vlastnictví nějaké digitální položky uložené v blockchainové síti. Velmi často je NFT spojováno s obrázky, ať už profilovými nebo uměleckými, kde vlastník daného NFT je zaznamenán v blockchainové síti.