Vyplatí se investovat do DIPu ?

Investovat do DIPU ? Investování do akcií nebo ETF není v České Republice tak výrazně rozšířené, jako v jiných vyspělých státech. Češi jsou mnohem více konzervativnější a z pohledu investic je pro ně bezpečnější a perspektivnější forma investice do nemovitostí. V lednu tohoto roku vláda ČR zpřístupnila nový finanční nástroj, nazvaný DIP neboli Dlouhodobý investiční produkt. Investování do DIPu reprezentuje novou cestu, jak si spořit na stáří, která kombinuje daňové výhody s možností diverzifikace portfolia skrze širokou škálu investičních nástrojů. DIP umožňuje investorům adaptovat své strategie dle individuálních cílů a představ, což může vést ke zvýšení potenciálních výnosů v porovnání s tradičními penzijními produkty.

Co je to Dlouhodobý Investiční Produkt (DIP) ?

Jak už bylo zmíněno v úvodu, dlouhodobý investiční produkt neboli DIP je nový finanční nástroj představený vládou České republiky. Jeho cílem je podpora dlouhodobého spoření na stáří. DIP nabízí daňové výhody a to do výše až 48 000 Kč ročně včetně možnosti příspěvku od zaměstnavatele. Investovat můžete do různých aktiv, jako jsou například akcie, dluhopisy nebo velmi oblíbené ETF fondy. Investice do DIPu vyžaduje závazek na minimálně deset let, přičemž možnost vybrat investované prostředky nastává nejdříve v roce, kdy dosáhnete 60 let věku. Dlouhodobý investiční produkt je pod kontrolou České národní banky, tak aby splňoval nutná nařízení a zároveň ochránil zájmy investorů. Zřídit si DIP lze prostřednictvím bank, spořitelen, či obchodníků s cennými papíry a dalšími licencovanými subjekty.

Běžné penzijní produkty rozhodně nenabízí zhodnocení, které by člověku ve stáří byly schopny pokrýt životní náklady. V takových případech se musí človek porozhlédnou po akciích či dluhopisech a začít investovat. Tím, že je DIP nový produkt, tak banky a další investiční společnosti budou na rozšíření DIPU dále pracovat. Detaily o DIPU naleznete zde.

Podporuje Dlouhodobý investiční produkt (DIP) také nákup Bitcoinu ?

Mladá generace má kryptoměny, kam spadá i Bitcoin, v oblibě. Nyní, po schválení Bitcoinových ETF, které proběhlo 10.1.2024, se otevřely brány, jak investovat do Bitcoinu i skrze tradiční investiční nástroje. Je tedy jen otázkou času, kdy budou tato Bitcoinová ETF dostupná i v Evropě u jednotlivých bank a obchodníků s cennými papíry. Nutno však poznamenat, že se jedná se o nepřímý nákup Bitcoinu. Někteří investoři, pro které není přímý nákup a držení Bitcoinu úplně komfortní, se mohou rozhodnout zvolit jedno z dostupných Bitcoinových ETF. Bitcoin je sice mnohem „divočejší zvíře“, co se volatility týče, než třeba akcie nebo dluhopisy, ale může nabídnout velmi zajímavé zhodnocení.

Z pohledu tradičních investičních aktiv investoři považují Bitcoin za rizikové aktivum a zájemci musí tedy počítat s možnými výraznými cenovými pohyby. Jakmile nově schválená Bitcoinová ETF splní nutná legislativní nařízení EU, tak bude nákup Bitcoinu možný i prostřednictvím DIPu. Více informací o Bitcoinu a kryptoměnách obecně najdete pod tímto odkazem.

Zda investovat do DIPu je na zvážení každého, nicméně Dlouhodobý Investiční Produkt může napomoci rozšířít povědomí o investicích a investování obecně.

Investovat do DIPU ? Vyplatí se do DIPU investovat ? Jak je to s poplatky u Dlouhodobého investičního produktu ? Jak se v DIPu zorientovat ? Kdo aktuálně nabízí nejlepší DIP ? Více zajímavých informací na téma Dlouhodobém investičním produktu si poslechněte ve videu níže:


Zdroj: Manut Invest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *