Jaký bude investiční rok 2024 ?

Jaký bude investiční rok 2024 ?

Jaký bude investiční rok 2024 ? Akciový trh je aktuálně zaplaven euforií a sluníčkem, jakoby státy světa nečelily ekonomickým výzvám a problémům, o geopolitickych rizicích ani nemluvě. Hrstka akciových hrdinů z technologického sektoru válcuje vše, co ji přijde do cesty a maluje trhy na růžovo. Investoři taženi neutuchající chamtivostí a impulzivním chováním tlačí akciový trh do extrémních výšin. Podle některých nás tento rok čeká solidní růst, dle jiných problémy a možný pád do recese. Ať to bude tak či onak, má smysl si možné pozitivní či negativní scénáře roku 2024 shrnout. Jen tak se může investor vyhnout impulzivnímu chování z nečekaného či překvapivého vývoje na akciových trzích.

Přinese investiční rok 2024 to, co investoři očekávají ?

Předpovědi velkých hráčů z Wall Street a investičních analytiků, mají téměř jasno a převládají samá pozitiva. Softlanding je velmi často zmiňovaný s rokem 2024 a snižování úrokových sazeb přijde jak na vyspělých, tak nevyspělých trzích. Tak to vidí analytici a zasvěcené osoby na pozadí finančních trhů. Nutno však nezapomínat, že se věci nemusejí vyvíjet dle předpovědí a historie nám ukázala, že se analytici, ale i velcí burzovní hráči velmi často mýlí. Investoři by tedy měli být opatrní a realističtí ve svých očekáváních. Každý investor má možnost sledovat různé ekonomické indikátory a ukazatelé, které mu napoví, jak se ekonomice opravdu vede a zdali tam jsou nějaké alarmující signály. Jeden ze strašáků je bezesporu americký dluh, který se doslova utrhl ze řetezu a bude jistě tématem následujících let.

Pravděpodobně se letos dočkáme snížení úrokových sazeb, jako jeden z velkých pozitivních aspektů. Investoři čekali, že již na březnovém zasedání FEDu uvidíme první snížení, nicméně k tomu alespoň dle vyjádření členů FEDu nedojde. I FED je velmi opatrný a žádný termín proto neuvádí. V minulosti snižování úrokových sazeb neprobíhalo vždy v pozitivním duchu a několikrát jej doprovázela i negativní kreditní událost, která krátkodobě stáhla akciové trhy výrazně níže. To, co tedy investoři očekávají, nemusí být doručeno v „bezbolestné“ formě.

Jaké trendy mohou být katalyzátorem pro investiční rok 2024 ?

Z kraje nového roku nám analytici servírují trendy, které mohou nejenom tento rok významně povzbuzovat trhy k dalšímu růstu. Morgan Stanley je jeden z takových, který zmínil tři megatrendy, které budou formovat trhy v nadcházejících letech. Prvním z nich je dekarbonizace, která se týká snížení emisí uhlíku a přechodu k udržitelnějším zdrojům energie. Tento trend se považuje za klíčový pro budoucnost a otevírá nové investiční příležitosti ve zdrojích obnovitelné energie a technologiích spojených s ekologickým přístupem.

Druhým zásadním megatrendem je umělá inteligence, která přetváří mnoho odvětví a to od technologie, až po zdravotnictví. Umělá inteligence nabízí širokou škálu aplikací a mnoho investorů ji považuje za jednu z nejvýznamnějších technologických inovací současnosti. Třetím trendem je prodlužování lidského věku, což se týká investic do zdraví a technologií, které podporují delší a zdravější život. Tento trend nabízí příležitosti v oblastech jako jsou biotechnologie a zdravotnická zařízení. Megatrendy, které Morgan Stanley uvádí, považuje za klíčové, které ovlivní investiční rozhodování v roce 2024 a v také v letech následujících. Zajímavé povídání o budoucnosti technologií si můžete poslechnout pod tímto odkazem.

Pokud to s investováním myslíte opravdu vážně, určitě se vyplatí sledovat různé ekonomické indikátory a ukazatele.

Jaký bude investiční rok 2024 ? Jak moc je FED zapojený „do hrátek a manipulací“ na finančních trzích ? Bude super-volební rok pro akciový trh prospěšný ? Jak to bude dále s čínskou ekonomikou a jejími problémy ? Co znervózňuje investory ? Jaká jsou geopolitická rizika, kterým můžeme čelit v roce 2024 ? Proč investovat s nízkými poplatky ? Co očekávat od největších tahounů na finančních trzích ? Více si poslechněte v investičním shrnutí pro rok 2024 ve videu níže:


Zdroj: Investiční web

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *