Jak začít investovat do ETF ?

Jak zacit investovat do ETF

Jak začít investovat do ETF ? Exchange Traded Funds, neboli ETFka, se stávají čím dál více populárnější volbou, nejenom pro začínající investory, kteří hledají efektivní způsob rozložení svého portfolia a snížení dopadů možných investičních rizik. Tyto finanční nástroje poskytují mnoho výhod, včetně likvidity a snížení nákladů při správě vašeho investičního portfolia. V tomto článku se podíváme na to, co jsou ETF, jak fungují, a proč by mohly být dobrým základem či doplňkem vašeho portfolia.

Je lepší začít investovat do ETF nebo podílových fondů ?

Existuje mnoho investičních produktů, ze kterých si můžete vybrat, kam investovat své peníze. Častým dotazem začínajících investorů je, zda ETF nebo podílové fondy. ETF jsou obvykle levnější než podílové fondy a jsou veřejně obchodované na burze, tedy dostupné pro každého z nás. Nevýhodou pro někoho však může být, že si nákupy a případné prodeje ETF realizujete sami. Naproti tomu, podílové fondy bývají dražší z pohledu správy podílového fondu, protože nákupy a prodeje realizujete skrze správce fondu či pověřenou osobu, prostředníka apod. V obou případech si musí člověk udělat vlastní průzkum. Co se na trhu s ETF a podílovými fondy nabízí, jaká jsou rizika, a především jaká je výše poplatků spojená se správou. Mnoho zkušených investorů ETF rovněž využívá právě z důvodů nízkých poplatků a rozsáhlé diverzifikace. Poplatky hrají zásadní roli a mohou investora připravit o významnou část budoucího zhodnocení investice.

V jaké měně ETF nakupovat ?

ETF se nabízejí v mnoha dostupných měnách. Nicméně k výběru měny byste měli přistupovat s ohledem na svůj investiční cíl, osobní situaci a očekávání ohledně vývoje dané měny. Určitě dává smysl držet se významných světových měn, jako dolar nebo euro. Odhadem 70% veškerého světového dluhu je navázáno na americký dolar, proto je velká pravdepodobnost, že tlak na stabilitu dolaru bude vyvíjen celosvětově. Nutno však zmínit, že zde existuje kurzové riziko, tedy že dojde k vyraznějšímu poklesu dané měny, ve které do ETF investujete. V takových případech můžete investici do ETF rozložit ve vícero měnách. Například 50% budete investovat do ETF navázaných na americký dolar a ve zbývajících 50% třeba na euro. Tím lze možné dopady kurzového rizika snížít. Další užitečné informace na téma ETF fondů najdete na této stránce, a na otázku, jaké jsou rozdíly mezi americkými a evropskými ETF si můžete přečíst v tomto článku.

ETF jsou vhodnou formou, jak začít s investováním a postupně se ve světě investic zorientovat.

Jak začít investovat do ETF ? Kde nakoupit ETF ? Na co si dát pozor při výběru ETF ? Jak ETF vybírat ? Jaké jsou náklady spojené s ETF v porovnáním s podobnými investičními produkty ? Spoustu zajímavých rad na téma ETF si poslechněte ve videu níže:


Zdroj: Ve Vatě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *