Do jakých ETF investovat ?

Do jakých ETF investovat ? Vstupujeme do nové éry investování, kdy se finanční trhy stále více otevírají drobným (retail) investorům. Jedním z klíčových nástrojů, který tuto transformaci umožňuje, jsou ETF (Exchange Traded Funds) neboli fondy obchodované na burze. ETF představují pasivní způsob diverzifikovaného investování, který nabízí jednoduchost, likviditu a širokou paletu možností pro dosažení Vašich finančních cílů. Pokud uvažujete o investování do ETF fondů, je dobré se zorientovat, jaké ETF na trhu vlastně existují a v čem se odlišují.

Jaký je rozdíl mezi americkými a evropskými ETF fondy ?

Primární podmínkou je, že ETF nabízející se na evropském trhu musejí splňovat určité požadavky stanovené evropskými regulátory, aby mohly být schváleny a označeny za „UCITS“ (Undertakings for Collective Investment in Transferable Securities). UCITS je regulační rámec Evropské unie, který upravuje investiční fondy a umožňuje jejich volný prodej ve všech členských státech EU. Vetšina amerických ETF fondů tento požadavek nesplňuje a tudiž na našem trhu do nich investovat nelze. Existují však určité vyjímky, kdy americké ETF (jako SPY nebo QQQ) můžeme zakoupit také v ČR a to například prostřednictvím Fio banky. Dalšími rozdíly jsou poplatky, kde u amerických ETF můžeme vidět poplatky (TER – Total Expense Ratio) nižší než u těch evropských. Dále pak likvidita, neboli jak rychle dovedeme nakoupit nebo prodat dané ETF na trhu či daňové rozdíly. V případě, že se chcete o ETF dozvědět více, tak další informace najdete pod tímto odkazem.

Jak investovat do ETF fondů ?

Investování do ETF fondů je snadný a dostupný způsob, jak diverzifikovat své investiční portfolio. Začít můžete již s relativně malými částkami v řádu stokorun. Prvním krokem je vybrat si správné ETF fondy, které odpovídají Vašim investičním cílům a rizikovým preferencím a splňující evropské regulační požadavky. Důležité je, aby si každý investor zjistil, jaké jsou poplatky spojené s ETF fondem a ověřil si likviditu ETF fondu. Prověřit si správce fondu a do jakých společností dané ETF investuje, je také základním kritériem při výběru. Pak už jen zbývá otevřít si účet u brokerské společnosti, případně banky, která umožňuje nákup ETF fondů, a následně investovat prostřednictvím pravidelných nákupů (DCA – Dollar Cost Averaging) nebo dle vámi připravené investiční strategie.

Pravidelné nákupy ETF fondů umožní zprůměrovat nákupní cenu, což v dlouhodobém horizontu může vést k dosažení lepších celkových výsledků investice do ETF. Jako investor vždy pamatujte na dlouhodobý investiční horizont a snažte se ignorovat krátkodobé pohyby na finančních trzích. Do jakých ETF investovat, je na zvážení každého investora, nicméně informace uvedené v tomto článku a videu mohou být dobrým začátkem.

ETF fondy jsou často označovány jako „pasivní“ investování a investovat do ETF je jednou z nejjednoduchších způsobů, jak s investováním začít.

Do jakých ETF investovat ? Jak je to s daněním amerických ETF ? Proč se liší poplatky mezi americkými a evropskými ETF fondy ? Kolik ETF se na finančních trzích nabízí ? Kdo jsou největší správci ETF fondů na světě ? Téma ETF a dalších důležitých informací pro investora si poslechněte ve videu níže:


Zdroj: Investiční brambora

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *