Dluhopisová bublina ? Vyfoukla se dluhopisová bublina ? Nejdůležitějším investičním grafem světa je vývoj úroků (výnosů) na 10-tiletých amerických státních dluhopisech. Tento graf je považován za jakousi „kotvu“ investičního světa a tato kotva se po více jak 40 letech pohnula. Tento pohyb může mít zásadní dopad na další investiční aktiva. Dramatický růst úroků může být příčinou pohybu této kotvy a může napomoci k vyfouknutí dluhopisové bubliny.

Dlouhodobě nízké úrokové sazby, kterých jsme si za poslední léta uživali, s sebou přinášely riziko vyššího zadlužení a možného nafouknutí cen všech investičních aktiv. Co se tedy stalo na amerických státních dluhopisech ? Měnící se úrok výše zmíněných 10-tiletých amerických státních dluhopisů může vytvářet tlak na všechna jiná investiční aktiva. Dluhopisy mají za sebou nejhorší rok z pohledu své stoleté historie a to může signalizovat nějaký další dopad nejenom na akcie. Pokud se bude úroková míra držet na stávajících hodnotách či snad růst, můžeme očekávat neblahé účinky nejenom na stát, firmy, ale také na společnost obecně, při splácení dluhu.

Dluhopisová bublina ? Juraj Karpiš ve svém podcastu shrnuje obavy z dluhopisové bubliny a dalších problémů s ní související, které nám investorům mohou přinést dobu zvýšených úrokových sazeb. Co máme jako investoři očekávat ? Více si poslechněte v podcastu níže:

Zdroj: Juraj Karpis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *