Investování na 100 let ? Říká se, že každý investor by měl investovat dlouhododobě, ideálně desítky let. Co, ale investovat pro další generace našich potomků ? Pro mnohé z nás je to nepředstavitelně dlouhá doba. Většina investorů zřejmě o takto vysokém investičním horizontu ani neuvažuje, ale určitě dává smysl, pokud myslíme na naše potomky a jejich budoucnost. Nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, aby viděl budoucnost, nicméně i s malou investicí můžeme svou další generaci potomků finančně zabezpečit. Akcie nebo ETF by mohly takto dlouhý investiční horizont pokrýt, má to však svá úskalí a rizika, které musíme brát v potaz.

Jaká rizika by mohla při investování na 100 let nastat ?

Za 100 let se může mnohé změnit a určitě se změní, proto je dobré si připravit potenciální rizikové scénaře a jejich řešení. Příklady možných rizik, která mohou nastat:

  • záník fondu, indexu, do kterého investujeme
  • záník brokera, investiční společnosti, banky, přes kterou investujeme
  • nesprávná finanční a investiční výchova našich potomků
  • měnové reformy, které mohou radikálně znehodnotit majetek
  • velká expozice našich investic v jedné měně
  • válečný konflikt
  • přílišné „rozhazování“ peněz našimi potomky.

Na rizika výše uvedená se lze do určité míry připravit a poskytnout našim potomkům nezbytné informace k jejich řešení. Svěřenecké fondy nebo různé právní či notářské služby mohou pomoci zabezpečit nakládání s majetkem našimi budoucími potomky a to za určitých okolností či při splnění konkrétních požadavků.

Jak nám síla složeného úročení zajistí vysoké zhodnocení u 100 leté investice ?

Složené úročení je klíčovým faktorem při investování. U 100 leté investice může být síla složeného úročení naprosto ohromující. Představte si, že máte jednorázovou investici v hodnotě 100 000 Kč s úrokovou mírou 5% ročně. Pokud ponecháte své výnosy na účtu a nebudete je vybírat, Vaše investice se bude každým rokem zvyšovat. Po 100 letech by vaše investice byla přibližně 13,5 milionů Kč (bez započtení poplatků a dalších nákladů).

Investování na 100 let ? Jak uvažovat o takto dlouhé investici ? Jaké zhodnocení může 100 letá investice přinést ? Jaké nástrahy a rizika 100 leté investice můžeme očekávat ? Další zajímavé informace o 100 letém investičním horizontu si poslechněte ve videu níže:


Zdroj: Martin Babocky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *