Jak na poplatky u investování ?

Jak na poplatky u investovani ?

Jak na poplatky u investování ? Téma investování se ve veřejném prostoru rozebírá čím dál častěji. Už to není takové tabu, jako v minulosti a infomací o investování najdeme na internetu velké množství. Kdo má tedy zájem, může se vzdělávat a pochopit, jak investiční svět funguje. Investovat můžeme jednoduše a téměř na jeden klik i z mobilu, a to nám může pomoci zajistit se třeba na staří. Ať už jde o aktivní nebo pasivní investování, důležitou roli hrají poplatky. Poplatky mohou výrazně snižovat celkové výnosy z investic, a proto je nezbytné si je u každé investice řádně nastudovat. Efektivní využívání nízkonákladových investičních produktů, jako jsou ETFs, může přispět k lepšímu zhodnocení našich investic s nižšími náklady.

Můžeme srovnávat aktivní a pasivní investování ?

Dle některých srovnávat aktivní a pasivní investování jednoduše nejde, protože každá z nich má odlišnou investiční strategii a třeba i cílené zhodnocení. Ať už má pravdu ten či onen, srovnání obou nemusí být rozhodně na škodu. Při aktivním investování se zdůrazňuje výběr a správa jednotlivých investic s cílem překonat trh. Pasivní investování se zaměřuje na dlouhodobé sledování tržního akciového indexu a jeho zhodnocení. Aktivní investování obvykle vyžaduje rozsáhlejší znalosti trhu či celého sektoru, za cenu možného vyššího výnosu.

Co se poplatků týče, tak pasivní investování, zastoupené například oblíbenými ETF fondy (Exchange Traded Fund), nabízí rozhodně nižší poplatky, ale obvykle i nižší potenciální výnosy. Obliba pasivního investování narůstá i z důvodu jeho uživatelské jednoduchosti, snadné dostupnosti a rozsáhlé diverzifikace. Investor má tedy na výběr, zda zvolí aktivní nebo pasivní investování, nicméně si musí udělat srovnání (a nejenom to poplatkové), která varianta mu bude vyhovovat či přinášet více.

Jak se vyhnout vysokým poplatkům u investování ?

Poplatky jsou nedílnou součástí investování a je pro nás důležité vědět, za co a kolik vlastně platíme. Jestli je poplatek nízky nebo vysoký, na to nám odpoví porovnání investičních produktů, o kterých uvažujeme. Vyšší poplatky najdeme běžně u aktivně spravovaných fondů a musíme si tedy zjistit, zda nám vysoký poplatek přináši něco navíc. Tím „něco navíc“ je myšleno například, vyšší výnosnost investice, nebo že máme svého bankéře dostupného 24/7, se kterým můžeme své investice konzultovat. Provádí za nás nakupy a další úkony s investováním spojené, o které se nemusíme téměř starat.

Vyhnout se vysokým poplatkům lze formou nízkonákladových alternativ, jako jsou indexové fondy nebo ETF, které nabízejí podobné výnosy, ale s nižšími poplatky. Technologie investování výrazně zlevnily a investor může využívat tyto nízkonákladové alternativy třeba z mobilního telefonu. Musíme si tedy uvědomit, že i malé rozdíly v poplatcích mohou mít významný vliv na celkové zhodnocení investice v průběhu času. Investor by tedy měl srovnávat různé investiční produkty a hledat ty, které nabízejí transparentní a ideálně nízké poplatky.

Poplatky u investování nesmí brát investor na lehkou váhu a měl by jim věnovat náležitou pozornost.

Jak na poplatky u investování ? Jaký vliv mají poplatky u důchodových produktů ? Jaká je struktura poplatků u aktivního a pasivního investování ? Jak rozpoznat vysoký a nízký poplatek ? Investovat najednou nebo postupně ? Jak je to s poplatky u různých finančních produktů ? Více zajímavých informací na téma poplatky u investování si poslechněte ve videu níže:


Zdroj: Vojta Žižka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *