Je AI šílenství teprve začátek ?

Je AI investiční šílenství teprve začátek ? Umělá inteligence, známá pod zkratkou AI (Artificial Intelligence), vystřelila technologické akcie od začátku roku k velmi solidnímu růstu. I přes neustálá upozornění ekonomů o příchodu možné recese a nestabilní ekonomické situaci si společnosti podnikající v oboru AI přisly na solidní zisky. Umělá inteligence prostupuje do různých odvětví a možná nastartovala novou éru technologického rozvoje. Věcí, které jsme mohli vidět ve filmech nebo o nich četli v knihách, se pomalu stávají realitou. Otázkou zůstává, jestli se nám nenafukuje AI bublina, která může splasknout rychleji, než si myslíme.

Čeká nás další růst AI ?

Společnosti, které použily slovo AI ve svých kvartálních finančních výsledcích, tak to mělo pozitivní vliv na růst ceny jejich akcie. Obecně AI tlačila celý technologický sektor rapidně vzhůru a to včetně společností, které zatím neprodukují žádný zisk. Další růst je možný za předpokladu, že ekonomiku nezasáhne recese či nepřijdou opravdu alarmující čísla ekonomických ukazatelů v čele s nezaměstnaností. Určitou hrozbu mohou představovat také spekulanti či krátkodobí obchodníci, kteří by mohli začít vybírat zisky ze svých AI pozic.

Jaká jsou rizika spojená s umělou inteligencí ?

Rizik existuje mnoho, nicméně jedním z klíčových rizik je rozsah sebe-učení a zdokonalování AI. Rychlý vývoj v oblastí jazykových modelů, hlubokého učení a neuronových sítí bude umělé inteligenci umožňovat schopnější, samostatnější rozvoj a zdokonalování se. Tento dynamický rozvoj může vést k překvapivým, ale i nepředvídatelně negativním výsledkům a zvyšovat riziko nekontrolovaného chování a nežádoucích dopadů. V oblasti AI nás jistě čeká mnoho regulací, které budou rozvoj umělé inteligence řídit a kontrolovat. Zajímavou knihou na téma umělé inteligence a možných rizik je titul s názvem „Jako človek“ od Stuarta Russella. Pokud se chcete dozvědět více o AI a jak do ní investovat, článek najdete zde.

AI šílenství startuje novou technologickou éru a jako investor v ní můžeme hledat zajímavou investiční příležitost.

Je AI šílenství teprve začátek ? Jaké výhody AI přináší ? Je umělá inteligence bezpečná ? Je potřeba AI odvětví regulovat ? Více si poslechněte v krátkém videu na téma umělé inteligence:


Zdroj: The Economist

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *