Investice do vesmírného průmyslu. Vesmír udivuje lidstvo od nepaměti. Jako lidský druh máme touhu objevovat a posouvat hranice objeveného stále dál a dál. Vývoj technologií dosáhl úrovně, která umožňuje prozkoumávat vesmír mnohem detailněji a lépe chápat zákonitosti se v něm odehrávající. Vesmírný průmysl za poslední desítky let výrazně narostl a už to dávno není jen o raketách a satelitech. Je jen otázkou času, kdy se tento průmysl masivně rozšíří a zaujme významné místo v naší celosvětové ekonomice. Proč by měli investoři brát vesmírný průmysl vážně a jak by mohli profitovat z tohoto odvětví ?
Čím se vesmírný průmysl vlastně zabývá ?
Vstoupit mezi společnosti podnikající v oblasti vesmírného průmyslu není tak jednoduché, a proto se tam moc společností jednoduše nehrne. V roce 2010 bylo v tomto průmyslu kolem 200 aktivích společností. Nicméně, podle posledních dat roku 2023 již v tomto oboru podniká kolem 865 společností a výhledy vesmírné ekonomiky počítají s dalším masivním nárůstem během několika dekád. Vesmírný průmysl je odvětvím, které se zabývá výzkumem, vývojem, výrobou a provozem technologií, infrastruktury a zařízení pro činnosti ve vesmíru, ale také pro mitorování údálostí odehrávající se na naší planetě. Tento průmysl začíná prostupovat i do dalších odvětví, jakým je například věda a vývoj, armádní sektor nebo nebo využití vesmíru v oblasti komerčních služeb.
Nejenom společnost Startlink chce vytvořit flotilu svých satelitů s širokým komerčním využitím, ale rovněž Amazon pracuje na svém projektu s názvem Kuiper, který může vesmírné služby výrazně zlevnit. Kvantové počítače mohou v budoucnu zpracovávat obrovské objemy dat z vesmíru, které lidstvo posunout mnohem dál, než doposud. Článek na téma kvantových počítačů si můžete přečíst zde.
Jaké investiční příležitosti vesmírný průmysl nabízí ?
I když je vesmírný průmysl relativně novým a mladým oborem, tak potenciál, který skýtá, je obrovský. Již dochází k průlomu, kdy soukromé společnosti začínají hrát při výzkumu vesmíru a poskytování satelitních a přepravních služeb, zásadní roli. Čím více konkurence v tomto oboru bude, tím levnější ceny „vesmírných služeb“ to přinese. Například společnost SpaceX pokrývá kolem 50% trhu spojeným s vesmírnými službami, a to zejména s komerčními raketovými starty (zatím však nevstoupila na burzu). Další společnost, jako Rocket Lab USA Inc. (RKLB) pokrývá přibližně 10% trhu. Amazon, který spoluprace se společností Blue Origin, také vstupuje do toho trhu. Malé firmičky, jako Sidus Space Inc. (SIDU), zase tvoří první satelity 3D tiskem. Je tedy mnoho investičních příležitostí, které tento vesmírný průmysl nabízí.
Ať už investice formou akcií jednotlivých společností nebo také ETF, jako je VanEck Space Innovators UCITS (JEDI) či ARK Space Exploration & Innovation ETF (ARKX), jistě stojí minimálně za analýzu. S tímto půmyslem jsou spojena velká rizika, proto pouštět se do investice bez jakýchkoli průzkumů a analýz rozhodně nedoporučujeme. Vesmír se stává pro lidstvo čím dál dostupnější a je jen otázkou času, kdy tento vesmírný průmysl způsobí revoluci dosud nevídaných rozměrů.
Investice velkých hráčů do vesmírného průmyslu již započala, i když je toto odvětví zatím stále v plenkách.
Investice do vesmírného průmyslu. Jaké společnosti v tomto sektoru působí ? Která společnost je na vrcholu toho průmyslu ? Jaké druhy služeb tyto společnosti nabízí ? Zajímavá videa o společnostech působících v sektoru vesmírného průmyslu a jaký je očekávaný vývoj do roku 2040 si poslechněte ve videu níže:
Zdroj: Yahoo finance