Co odhalila bankovní krize roku 2023 ?

Co odhalila bankovní kriize roku 2023 ?

Co odhalila bankovní krize roku 2023 ? Každý investor by měl mít nejenom nějaký investiční plán, ale také by měl počítat s možnými negativními scénáři, které mohou na finančních trzích nastat. Pro jednoho to může být pouhé strašení, pro druhého je to přirozená součást investování a vznik zajímavých investičních příležitostí. Řeč je o bankovním sektoru v USA. Minulý rok zažily banky v USA nejintenzivnější období za posledních15 let, od poslední finanční krize z roku 2008. Problémy, kterým bankovni sektor čelil po pádu Lehman Brothers, se rozhodně nevyřešily způsobem, který by nás nevystavoval dalším rizikům v budoucnu. První varovný pohlavek bankovnímu sektoru přišel v březnu 2023 a poukázal na oblasti, které nejsou pod řádnou kontrolou regulátorů.

Jaké bylo pozadí bankovní krize roku 2023 ?

Pozadí bankovní krize z minulého roku ukázalo, jak rychle mohou klienti banku defacto položit. Na problém, který nastal v bankovnim sektoru v USA v roce 2023, bylo založeno po finanční krizi po roce 2008. Tenkrát bylo nutné radikálně podpořit ekonomiku různými stimuly. Jedním z nich bylo snížení úrokových sazeb na téměř na nulu a někde dokonce i dosažení negativních úrokových sazeb. Tento úrokový stimul trval příliš dlouho a způsobil příliv velmi levných peněz, na které si spotřebitelé a firmy jednoduše zvykli. Především společnosti z technologického sektoru měli možnost levně financovat své projekty ve formě startupu, za podpory Venture Capital (VC) investorů. Většina VC investorů ukládala své finanční prostředky do Silicon Valley Bank, která byla klíčovou bankou pro technologický sektor a rozvoj startupových projektů.

Tato banka však vložila peníze svých klientů do dlouhodobých dluhopisů, které nabízely vyšší úrok. Tento krok tato banka provedla během období nízkých úrokových sazeb, kdy se zdálo, že investice do rizikovějšícha rychle rostoucích start-upů, mohou být dobrým nápadem. Během pandemie díky tomu přiteklo do Silicon Valley Bank přibližně 100 miliard dolarů nadbytečné likvidity od jejich klientů, kteří získávali velké množství levného kapitálu. Místo toho, aby tyto prostředky banka vložila do krátkodobých dluhopisů, tak zariskovala a investovala je do dlouhodobých dluhopisů s desetiletou splatností. Nicméně, v prostředí rostoucích úrokových sazeb, když hodnota těchto dluhopisů klesala, začala banka čelila obrovským ztrátám.

Klienti banky začali vybírat své vklady

, aby ufinancovali své operace v inflačním prostředí. To způsobilo, že banka musela odprodat dluhopisy, které v té době již výrazně ztrácely na své hodnotě. Tato situace se stala kritickou a vyústila v bankovní paniku. V březnu 2023 Silicon Valley Bank oznámila, že musela prodat přibližně 20 miliard dolarů svých cenných papírů. Oznámení vyvolalo paniku mezi klienty a investory, což vedlo k masivnímu odlivu vkladů a nakonec k pádu banky. Americká vládá musela okamžitě zasáhnout, aby se problémy nepřenesly do dalších bank. Podobné problémy se odhalily také v Evropě a poukázaly na slabá místa, která nebyla pod regulační kontrolou. Tato událost nám tedy připomněla, že je třeba býti na pozoru a počítat s možnými problémy i v budoucnu.

Jaká slabá místa odhalila bankovní krize ?

Bankovnictví je hra na důvěru. Vkládáme do bank peníze a důvěřujeme, že s nimi bude nakládáno s řádnou péčí. I když na pozadí probíhají regulace bank pro jejich větší odolnost a bezpečí, tak i přesto se objevují stále nová rizika. Problémy bank z roku 2008 rozhodně nezmizely, jen se zatlačilly hloubějí do bankovního systému. Přesněji řečeno, aktivita bank se přesunula mimo bankovní sektor, a to především do oblastí, které nejsou vůbec nebo velmi málo pod kontrolou regulátorů. Regulátoři tedy nemají šanci problémy odhalit a slabá místa detailněji prozkoumat a vyhodnotit.

Mezi problémy, které odhalila bankovní krize z roku 2023 bylo, že banky investují do velmi rizikových aktiv, se kterými nemají velké zkušenosti nebo poskytují peníze na pochybné či velmi rizikové projekty, které nejsou schopny řádně posoudit. Dalším problémem jsou velké soukromé investiční fondy, které své investice extrémně pákují a půjčují si na to peníze od různých bank, které toto ale nejsou schopny zjistit. Rok 2023 byl pro banky varovným signálem, který upozornil regulátory, že musí tento sektor více a hlouběji kontrolovat.

Jako investoři nesmíme tyto potenciální hrozby přehlížet, ale pracovat s možnými scénáři a ty zohledňovat v našich investičních plánech. Banky se nyní celkově lépe připravují na možné krize, ale nesmíme zapomínat na důsledky minulých chyb a musíme zůstat ostražití, abychom znovu nečelili stejným či podobným problémům. Jak využít krize ve svůj prospěch si přečtěte v článku pod tímto odkazem.

Bankovní sektor si prošel v historii řadou krizí, které se mohou opakovat i v budoucnu, a na to by každý investor neměl zapomínat.

Co odhalila bankovní krize roku 2023 ? Kterou banku nejvíce zasáhla bankovní krize z roku 2023 ? Jakým problémům čelil bankovní sektor v Evropě ? Jak to bude dál s regulací bankovního sektoru ? Máme se obávat další bankovní krize ? Poutavé informace z pozadí problémů, kterým čelil bankovní sektor nejenom v USA, si poslechněte ve videu níže:


Zdroj: Financial Times

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *