
Je vodík budoucnost energií ? V energetickém průmyslu se nikdy nezastavíme ve snaze najít stále lepší a čistší způsoby výroby energie. Jedním z relativně nových hráčů na poli zelených technologií, který přilákal pozornost, je vodík. Pokud se mluví o budoucnosti zelené energie, vzhlíží se často právě k vodíku. Vodík je jeden z mála zdrojů s téměř nulovými emisemi. Po jeho významném zapojení do energetického mixu volá stále početnější skupina mezinárodních a enviromentálních organizací . Pojďme se podívat na zajímavosti, které s sebou přináší tento zelený energetický prvek a jeho možný budoucí úspěch.
Kdy se začalo mluvit o vodíku jako zeleném zdroji energie ?
První náznaky využití vodíku jako zeleného zdroje energie se objevily v 60. a 70. letech 20. století. V té době začali vědci zkoumat vodíkové palivové články a jejich potenciál k výrobě elektřiny. V 80. a 90. letech začaly některé automobilky experimentovat s vodíkovými palivovými články jako alternativou k tradičním spalovacím motorům. První vodíkové automobily byly vyvinuty, ale jejich masová produkce nebyla možná kvůli vysokým nákladům a nedostatečné infrastruktuře pro vodíkovou dopravu. Druhá šance pro vodík nastala s příchodem 21. století, na základě rostoucích obav ohledně změny klimatu a potřeby snížení emise skleníkových plynů. Vlády a průmyslové společnosti začaly investovat do výzkumu a vývoje v oblasti vodíku, který prakticky stále probíhá.
Dává smysl investovat do vodíku ?
Tuto otázku si již položil nejeden investor, ale není jednoduché na ní odpovědět. Nicméně, v posledních letech se vodíkové téma stále častěji objevuje v médiích a odborných časopisech. Energetický mix Evropské unie obsahuje pouze 2% vodíkového zastoupení, což je velmi málo. USA má ještě o procento méně, avšak se USA i Evropa zavázaly do roku 2050 výrazně navýšit procento vodíku v energetickém mixu. Evropa se snaži si udržet vodíkové prvenství a stále pracuje na zdokonalení a zefektivnění výroby vodíku.
Mezi společnosti, které se vodíkem zabývají, patří například Linde (LIN), Plug Power Inc. (PLUG) nebo Air Product and Chemicals Inc. (APD). Přehled o celkovém trhu s vodíkem vám může poskytnout také ETF VanEck Hydrogen Economy UCITS (HDRO). Jestli se vodík stane budoucností energií je zatím nejisté, každopádně se vyplatí jej sledovat. Investovat do vodíku je tedy na zvážení každého investora, ale s malým procentem investičního portfolia to může dávat smysl z pohledu diverzifikace. Nezapomínejte však na důkladný průzkum a analýzu společností či ETFka, než kamkoli peníze vložíte.
Vodík je budoucnost zelených energií, do které musíme jednoduše dozrát a zefektivnit jeho výrobu a zlevnit náklady s výrobou spojené.
Je vodík budoucnost energií ? Jak je to s výrobou vodíku v Evropě ? Využívají se fosilní paliva k výrobě vodíku ? Dostává vodík „zelenou“ v Evropě ? Další zajímavé informace o výrobě vodíku v Evropě si poslechněte ve videu níže:
Zdroj: Financial Times