Co je v ekonomice špatně ? Ekonomika je souhrnný termín, který se používá k popisu hospodářských procesů a událostí, nejen na regionální, ale také na celosvětové úrovni. Do ekonomiky zahrnujeme výrobu, distribuci a spotřebu zboží a služeb, stejně jako hospodářský růst, inflační trendy, tržní ceny a úrokové sazby. Dále tam patří objem a výměna peněz, komodit a služeb mezi jednotlivci a organizacemi v rámci ekonomického systému. A objem pěněz v ekonomice, který rapidně narostl především za posledních dvacet let, začíná ekonomiku ovlivňovat a způsobovat její nezvyklé chování. Nárůst objemu peněz je často pojmenováván jako „tisk peněz“.
Poškodil tisk peněz drasticky finanční trh a rovnováhu v ekonomice ? Peněžní zásoba neboli peníze v oběhu, hrají v ekonomice důležitou roli a jsou označovány ekonomickým termínem M2. Je-li množství peněz v oběhu příliš, tak hodnota peněz jednoduše klesá. Masivní tisk peněž pak nastal od poslední ekonomické krize z roku 2008 a pokračuje dodnes. Apetit centrálních bank tisknout další a další nové peníze dostává ekonomiku do jakési nerovnováhy. Následky této nerovnováhy jsme pak historicky mohli vidět v roce 1929, vznik velké hospodářské krize v USA.
Co je v ekonomice špatně ? Proč mohou mít peníze zápornou hodnotu ? Jak ovlivní objem peněz v oběhu akcie či kryptoměny ? Co je to monetizace veřejných dluhů ? Jsou ceny cenných papírů stále vysoké ? Co může způsobit extrémní nárůst peněz v oběhu ? Co ekonomiku čeká v následujících 10letech ? Zajímavé video z ekonomické konference, z trochu jiné perspektivy, než kterou běžně prezentují veřejná média:
Zdroj: Monika Bjeloncikova