Jsou naše investice v ohrožení ?

Jsou naše investice v ohrožení ? V minulém týdnu se událo mnoho a finanční trhy si prošly další zkouškou, kterou přes víkend urychleně musel řešit FED (americká centrální banka). Problémy ve finančním sektoru poukazují na fakt, že opět není něco v pořádku. Finanční systém má určité díry, které nikdo neodhalil dříve nebo je jednoduše přehlížel. Riziko ve formě dlouho přetrvávajících vysokých úrokových sazeb může odhalit další „kostlivce“ a tím pádem tlačit na FED mnohem větší silou než doposud. Jednoduše se pak může stát, že kromě bank mohou být zasaženy i další sektory a panika na trzích dokoná to, co bylo v minulosti zaseto právě FEDem.

Další zasedání FEDU 22.3.2023 přinese jasnou zprávu finančním trhům.

Co zaseješ, to sklidíš ! Tímto příslovím můžeme shrnout následky, kterým nyní FED a finanční sektor čelí. Finanční krize z roku 2008 byla převážně řešena kvantitativním uvolňováním. Jde o pojem odvozený z anglickéhé výrazu Quantitative easing (QE) a veřejnosti je znám především jako tisk peněz. Každý investor by si měl nastudovat historii finanční krize z roku 2008. Zlá rozhodnutí, která byla učiněna v době poslední finanční krize, se přenáší do krize současné. Tentokrát se ale nejedná o hypotéky, nýbrž státní dluhopisy, které banky zatlačily do pomyslného koutu a to vlivem vysokých úrokových sazeb.

To, co bylo dříve bezrikové, je dnes de facto toxické.

Jsou naše investice v ohrožení ? Týká se problém ve finančním sektoru jen ameriky nebo to může mít vliv celosvětový ? Jaký je rozdíl mezi finanční krizí roku 2008 a tou aktuální ? Jak banky nakládají s našimi penězi ? Juraj Karpiš shrnuje ve videu aktuální problémy bank a další souvislosti nutné k pochopení celé bankovní krize:


Zdroj: Juraj Karpiš

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *