Nechce se vám číst ? Tak si článek „Čeká nás IoT boom“ jednoduše poslechněte:

Internet se zrodil jako experiment americké armády v roce 1969, kdy se poprvé spojily čtyři univerzity do sítě zvané ARPANET. Vědci pak postupně vytvořili jednotný jazyk pro komunikaci mezi sítěmi a v roce 1983 oficiálně vznikl internet. Skutečný zlom však přišel v roce 1989, kdy Tim Berners-Lee vymyslel World Wide Web neboli systém propojených webových stránek, které šlo jednoduše prohlížet. Internet propojil svět více než si možná myslíme a toto propojení bude mnohem hlubší s příchodem IoT (Internet of things). Jedná se o síť fyzických zařízení (ať už lednička, pračka či třeba automobil nebo obyčejný senzor), které mezi sebou komunikují přes internet bez nutnosti lidského zásahu.
Jak se změnil internet od svého počátku ?
Internet se za desítky let od svého vzniku rapidně proměnil. Z nástroje pro výměnu informací mezi vědci se stal všudypřítomnou platformou ovlivňující každodenní život miliard lidí. Původně otevřené a svobodné prostředí dnes ovládají technologické korporace, které sbírají data, formují názory a řídí obsah. Z jednoduchých webových stránek vznikly komplexní aplikace, sociální sítě a chytré služby, které propojují svět v reálném čase. Internet už neslouží jen k vyhledávání, ale řídí domy, analyzuje zdraví a mění způsob, jak komunikujeme i pracujeme.
Všechno nasvědčuje tomu, že nás čeká IoT boom a bude to velké. Ledničky, auta, zrcadla i květináče začínají komunikovat a vytvářejí chytrý svět kolem nás. Senzory v každém rohu, data proudící do cloudu a technologie, které nám ušetří čas i peníze. Nejde o sci-fi, ale realitu, která se právě rozjíždí. Co všechno nás čeká, až se každý předmět stane „chytrým“. Revoluce přichází a navždy změní každodenní život. Jak identifikovat skvělý business pohledem investora se můžete dočíst pod tímto odkazem.
Proč Google a Amazon soupeří o místo v každé domácnosti ?
Moderní domácnosti se mění na chytrá centra díky propojeným zařízením, která automatizují běžné činnosti. Ledničky sledují stav potravin, kartáčky analyzují ústní hygienu a toalety spolupracují s hlasovými asistenty. Spotřebiče odesílají data do cloudu, čímž zjednodušují život a šetří čas. Spotřebitelé si zvykli na pohodlí, které přináší hlasové ovládání, personalizace i dálkové ovládání. Domácnost se díky technologiím mění na síť propojených funkcí, které reagují na potřeby v reálném čase.
Technologičtí giganti usilují o dominanci v každodenním životě, protože chytrá domácnost představuje nový zdroj dat a tím pádem i zisku. Google i Amazon budují ekosystémy produktů, které zajišťují stálý přístup k uživatelovu chování. Zařízení typu Alexa nebo Google Nest umožňují sledování návyků, preferencí a zvyklostí. Díky tomu mohou firmy cílit reklamu přesně a prodávat personalizované služby. Čím více zařízení lidé používají, tím více informací společnosti získávají a upevňují si svou roli v životě každého z nás, kdo je neustále na síti. Do toho sektoru však vstupují i nové společnosti, které se snaží si utrhnout kus z trhu, který technologičtí giganti zabírají. Například společnost Samsara Inc. (IOT), která má silně růstový potenciál, je bez dlouhodobého dluhu a akcie této společnosti vlastní také například Ray Dalio.
IoT boom již započal a nabírá na rychlosti a objemu nebývalým tempem.
Čeká nás IoT boom ? Jaká rizika a výzvy přináší rozšíření chytrých zařízení v běžném životě ? Jakým způsobem se společnosti snaží ovládnout trh s hlasovými asistenty a domácími zařízeními ? Co je to „Internet of Everything“ (IoE) ? Mnoho další zajímavých informací na toto téma najdete ve videu níže:
Zdroj: Moconomy