Kopírovat nebo se inspirovat při investování ? Finanční trhy se do jisté míry změnily a to s příchodem většího množtví firem a technologií, které investování zlevnily a zpřístupnily v masivní míře retail (drobným) obchodníkům a investorům. Platforem na obchodování či investování je na trhu nepřeberné množství. De facto můžeme investovat nebo obchodovat téměř „na jeden klik“. Akcie, kryptoměny a další aktivat lze nakoupit také skrze mobilní aplikace. Je to tedy uživatelsky mnohem přívětivější a rychlější, než jak tomu bylo v minulosti. Má to však jistá rizika, která mohou investora dostat do situace, že neinvestuje na základě svých průzkumů, analýz, propočtů a vyhodnocení. Jednoduše kopíruje obchodníky nebo známé investory, což může skončit zklamáním, frustrací nebo ztrátou finančních prostředků.
Do hlavy investorů nikdo nevidí, nemáme ucelené informace a detaily, proč vstoupily do konkrétní investice. Jaké analýzy a propočty byly z jejich strany vykonány, jaké procento ze svého investičního portfolia do konkrétní investice vložili a hlavně se o nákupu konkretního titulu dozvíme většinou opožděně. Prostě a jednoduše, máme jen některé části celkového „obrázku“ investice, kterou obchodník či investor provedl. A proto je lepší se spíše inspirovat, poté si provést vlastní analýzy, propočty a vědět na základě jakých fundamentů chceme do společnosti investovat, než jen bezhlavě kopírovat.
Kopírovat investory se tedy nemusí vždy vyplatit
Kopírovat nebo se inspirovat při investování ? Je lepší sledovat portfolia investorů, které se často nemění ? Na co si dávat pozor při kopírování investorů ? Jaká portfolia investorů sledovat ? Jakými investory se inspirovat ? Více zajímavých informací o kopírování známých investorů, o které se podělil Daniel Gladiš, si poslechněte v podcastu níže:
Zdroj: Ve Vatě